Współczesne sofy to meble wyposażone w szereg dodatkowych elementów. Wszystko z myślą o wygodzie ich użytkowników. Można więc nabyć sofy z regulowanymi siedziskami, rozkładanymi podnóżkami, podręcznymi półeczkami, pojemnymi schowkami, a nawet z głośnikami. Zasiadając w takiej sofie lądujemy w strefie prawdziwego komfortu.
Dopasuj sofę do swoich potrzeb
Wybór odpowiedniej sofy wcale nie jest łatwą sprawą. Powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę przestrzeń, którą mamy do dyspozycji. Pierwszym krokiem powinno być zmierzenie pomieszczenia, w którym sofa ma stanąć. 90 cm wolnego miejsca przed sofą to niezbędne minimum. Nie możemy się przecież o mebel nieustannie potykać. W przeciwnym razie bardzo łatwo z mebla wypoczynkowego zamieni się w mebel zawadzający.
 
Wybierzmy centralny punkt naszego wnętrza, wokół którego chcemy skupić miejsca do siedzenia i wypoczynku. Decyzja czy będzie to kominek oferujący nam blask i ciepło trzaskającego ognia, ekran telewizora, na którym będziemy wspólnie z rodziną oglądać filmy lub mecze, czy może okno z widokiem na ukochany i wypielęgnowany ogród, zależy wyłącznie od nas i naszych upodobań. 
Kolejna kwestia, którą powinniśmy wziąć pod uwagę to liczba osób, która będzie z mebla korzystać. Uwzględnijmy zarówno liczbę domowników, jak i gości, którzy odwiedzają często nasz dom. Komfortowa sofa to taka, która zapewnia każdemu wystarczającą liczbę miejsca. Dla przykładu kanapa dwuosobowa powinna mieć minimum 120 cm szerokości i 60–90 cm głębokości.  Nie przesadzajmy jednak w druga stronę. Zbyt obszerna i miękka sofa wcale nie należy do najwygodniejszych. Postawmy się szczególnie w sytuacji osób starszych i niskich. W sofę o zbyt dużych rozmiarach łatwo się zapaść i trudno z niej wstać.  Jeżeli potrzebujemy więcej miejsca wybierzmy więc raczej dwie lub nawet trzy mniejsze sofy, Dosyć funkcjonalnym rozwiązaniem jest również  zestaw modułowy. 
 
Jak ustawić większą ilość sof? Dwie kanapy ustawione naprzeciwko siebie to jedna z ciekawszych opcji, pozwalająca stworzyć w salonie kameralną strefę wypoczynku i relaksu. Podobnie zresztą, jak narożnik. Mamy wówczas miejsce również na niski stolik kawowy.  Jeżeli posiadamy kuchnie otwartą na salon sofa może stać się elementem, który będzie oddzielał te dwie strefy.
 
Jeden mebel, wiele funkcji
Wielofunkcyjne meble przeżywały już okres popularności. Z minionej epoki pamiętamy meblościanki z wbudowanym tapczanem, który można było rozłożyć na noc, a złożyć w ciągu dnia. Dziś meble wielofunkcyjne wracają do łask, jednak w nowoczesnym wydaniu. Sofy mogą z powodzeniem spełniać dziś jednocześnie role siedziska oraz wygodnego łóżka.  Dzięki możliwości rozkładania, dodatkowym pojemnikom na pościel i opcji spania zyskujemy dodatkową przestrzeń, która szczególnie w małych mieszkaniach jest na wagę złota. Na rynku dostępne są nawet sofy, które w kilka chwil przekształcimy w łóżka dwupiętrowe. Znane półkotapczany powracają dziś w formie niezwykle wygodnej sofy z możliwością przechowywania książek i akcesoriów w podłokietnikach oraz oparciu. Sofy XXI wieku są sterowane pilotem. Wejścia do podłączenia ładowarki ukryte w podłokietnikach, wbudowane lampki do czytania, a nawet sprzęt audio zintegrowany z meblem zachwycą niejednego gadżetomaniaka. 

 

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *