To chyba jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli w europejskiej kulturze.  W legendzie o królu Arturze był wyrazem równości i braterstwa. W dzisiejszych czasach symbolizuje porozumienie.  W naszych jadalniach może pełnić funkcje dekoracyjne, jednak niezaprzeczalna jest również jego ogromna funkcjonalność. 
Okrągły stół ma swój niewątpliwy urok oraz charakter. Jednak zdecydowanie trudniej dobrać go właściwie do wnętrza, niż tradycyjne stoły w kształcie prostokąta, które są zdecydowanie bardziej ustawne. Okrągłego stołu nie postawimy np. przy ścianie.  Przy wyborze okrągłego stołu jednym z podstawowych kryteriów powinna być ilość przestrzeni, którą dysponujemy. Musimy brać pod uwagę fakt, że przekrój dużych, okrągłych stołów jadalnianych to nawet 150 cm. długości.  jeżeli nie mamy tyle miejsca, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się nieco mniejsze stoły o przekroju 100 lub 120 cm. 
 
Oczywiście dla zdecydowanej większości osób podstawą wyboru stołu będzie jego wygląd. Nic w tym dziwnego w jadalni stół zajmuje zawsze centralne miejsce. Jest najważniejszym meblem.  Powinien więc idealnie wpisywać się w aranżację pomieszczenia.  Wybór okrągłych stołów jest dosyć szeroki.  Firmy meblarskie czy producenci mebli trafią z pewnością w gust miłośników klasycznego stylu.  
 
Tradycyjnych stołów okrągłych sprawdzających się idealnie w klasycznych wnętrzach naprawdę nie brakuje. Znajdziemy również bardzo funkcjonalne okrągłe stoły rozkładane. Ważnym elementem stołu, decydującym o jego ostatecznym wyglądzie są nogi.  Mogą być masywne, profilowane, rzeźbione. Warto poświęcić nieco czasu, aby mieć pewność, że mebel, który wybierzemy rzeczywiście stanie się sercem naszej jadalni.  Możemy wykorzystać  fakt, że okrągłe blaty stołów niemal podświadomie przywołują pozytywne skojarzenia i dzięki temu z łatwością stworzyć  przytulne i ciepłe wnętrze.
 
Okrągły stół ma szereg niewątpliwych zalet.  Przede wszystkim jest najbardziej rodzinny ze wszystkich stołów. Mogą przy nim zasiąść domownicy mając swobodny dostęp do potraw na stole i jednakowe możliwości komunikacji. Siedząc przy okrągłym stole każdy widzi każdego. Wszyscy są bowiem zwróceni twarzą do siebie. Taki stół zdecydowanie ułatwia prowadzenie rozmowy w trakcie posiłku.  
 
Kolejna zaleta, którą warto wziąć pod uwagę szczególnie wówczas, gdy w domu są małe dzieci, to bezpieczne, pozbawione rogów i ostrych krawędzi brzegi mebla. Ilu z nas ma nieprzyjemne wspomnienia z dzieciństwa, gdy w trakcie zabawy uderzyliśmy głową o róg stołu. Ogromny guz i trochę bólu to najmniej dotkliwe z możliwych konsekwencji. Okrągły stół sprawia, że tego rodzaju niebezpieczeństwo znika.  Zresztą również dla dorosłych przypadkowe uderzenie w róg stołu nie jest niczym przyjemnym.  
 
Okrągły mebel z pewnością będzie dobrym wyborem w przypadku tzw. Domów otwartych, w których goście są zawsze mile widziani. Stanowiąc centralny punkt pomieszczenia taki stół wręcz zaprasza do tego, by zasiąść do wspólnego obiadu, kolacji lub po prostu porozmawiać przy kawie i domowym cieście.  Mimo, że zajmuje on nieco więcej miejsca niż klasyczny stół kwadratowy zmieści się przy nim więcej osób. 

 

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *