Wybierając dany mebel, myślimy o wielu aspektach. Dla niektórych najważniejszy okazuje się styl i charakter mebla, dla innych jego funkcjonalność, dla niektórych decydującą kwestia jest cena. Mało kto, wybierając stół, krzesło czy łóżko zastanawia się nad ich symboliką. Tymczasem na naszą podświadomość wpływają rzeczy zupełnie od nas niezależne.  Jednym z najważniejszych mebli w naszych domach są stoły, które niosą ze sobą niezwykle bogatą symbolikę.   
Przede wszystkim jest symbolem domu i domowego ogniska. To przy nim spożywamy wspólnie posiłki, gromadzimy się przy okazji rodzinnych uroczystości.  Jest wówczas centralnym punktem każdego domu. To przy stole spotykamy się, by odbyć rodzinne narady, by zadecydować o ważnych sprawach. Stół zawsze był i jest miejscem spotkań. Stół jednoczy, pozwala utrzymywać międzyludzkie więzi, nie tylko rodzinne, ale również przyjacielskie. 
 
O ważnym znaczeniu stołu możemy się przekonać, czerpiąc informacje z legend, mitów oraz historii religii. Wystarczy rzut oka na historię Ostatniej Wieczerzy, gdy apostołowie zasiadali wokół stołu, a Chrystus zajmował centralne miejsce pośród nich.
Jest również bardzo mocno związany z polską tradycją, która nakazuje podejmować  gości przy stole suto zastawionym.  Trudno o większy i bardziej czytelny symbol polskiej gościnności, znanej powszechnie w Europie i na świecie. Nie ma znaczenia czy stoi w biednym domu czy bogatej rezydencji. Zasiadający przy nim goście zawsze mogą liczyć na to, że zostaną ugoszczeni tym, co gospodarze posiadają najlepszego.  
 
Nie bez znaczenia pozostaje również kształt stołu. Stół prostokątny oferuje miejsce uprzywilejowane, znajdujące się na krótszym boku blatu stołu, przy tzw. jego szczycie.  Zajmuje go z reguły głowa rodziny lub osoba najstarsza w rodzinie. Na to miejsce trzeba sobie zasłużyć. Na tych miejscach zasiadają tez często gospodarze domu. 
 
Bardzo wyjątkowe znaczenie posiada stół okrągły, przy którym z racji kształtu żadna z siedzących osób nie zajmuje uprzywilejowanej pozycji. Okrągły stół związany jest bardzo mocno z legendą o królu Arturze i jego rycerzach, w której stał się symbolem równości i braterstwa. W Polsce jest  silnym symbolem porozumienia narodowego po przeprowadzonych w 1989 roku rozmowach okrągłego stołu. Natomiast zawsze i wszędzie jest symbolem rokowań, a określenie “zasiąść z kimś do stołu rokowań” oznacza po prostu podjąć rozmowy przez strony sporu lub konfliktu. 
 
Czy symbolika stołu ma dzisiaj jeszcze jakiekolwiek znaczenie? Z całą pewnością mniej lub bardziej nieświadomie przywiązujemy do niej dużą wagę. Chociaż nie jest już tak istotna jak kiedyś. Dziś ważniejszy jest dla nas kształt i wygląd stołu oraz to, w jakim stylu utrzymany jest mebel. Nie da się jednak ukryć, że myślimy też o jego funkcji spajającej i jednoczącej rodzinę. Choćby dlatego zastanawiając się nad wielkością stołu bierzemy pod uwagę miejsca dla naszych gości, zarówno rodziny, jak i przyjaciół. Oczywiście myśląc o tym, możemy mieć na względzie funkcjonalność stołu. Znaczenie symboliczne tego mebla nie powinno być jednak w żadnym wypadku kwestionowane.

 

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *