Przestronne wnętrza o dużej powierzchni łatwo zaprojektować i zaaranżować w taki sposób, aby były funkcjonalne. Dużo większym wyzwaniem okazują się niewielkie mieszkania. Muszą mieścić wszystkie funkcje, które spełniają duże mieszkania, a nawet domy, a przy tym powinny być komfortowe i zachwycać swoim wystrojem. Kluczem do stworzenia takich właśnie przestrzeni są odpowiednio dobrane meble. Przy ich zakupie musimy jednak zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii. 
 
Modułowość i wielofunkcyjność
To cechy mebli, które pozwalają sporo zaoszczędzić. Oszczędności dotyczą zarówno pieniędzy, jak i miejsca. Komplety mebli do sypialni czy salonu są bardzo popularne. Jednak ich podstawową wadą jest to, że musimy od razu kupić całość. Charakteryzują się również mocno ograniczonymi możliwościami aranżacyjnymi. Dużo lepszym wyborem, zwłaszcza, jeżeli zależy nam na cięciu kosztów są tak zwane meble modułowe. Każdy moduł stanowi element pewnej spójnej całości. Ale z powodzeniem może funkcjonować samodzielnie lub w zestawie z kilkoma tylko częściami kolekcji. Zakupy takich mebli możemy swobodnie rozłożyć w czasie. 
 
Wielofunkcyjność mebli w małym mieszkaniu to niezwykle ważna cecha. Jeden mebel może z powodzeniem spełniać kilka zadań. Najlepszym przykładem są rozkładane sofy, które przez dzień stanowią jeden z elementów kącika wypoczynkowego, zaś w nocy zamieniają się w komfortowe łóżko. Możemy nawet kupić sofy z wbudowanymi półeczkami na książki, czasopisma czy inne drobiazgi.
 
Miejsce do przechowywania
Małe mieszkanie bardzo łatwo jest zagracić rozmaitymi przedmiotami. Efekt chaosu i bałaganu tworzy się właściwie w kilka chwil. Wystarczy tylko, że przedmioty nie mają wyznaczonych miejsc przechowywania. Dlatego aranżując niewielką przestrzeń należy bardzo dobrze przemyśleć różnego rodzaju schowki, skrytki, regały i szafki, które pozwolą nam na szybkie zrobienie i utrzymywanie porządku w mieszkaniu. 
 
Zmiany aranżacji
Pamiętajmy o tym, że nasze mieszkanie nie zawsze będzie wyglądać dokładnie tak, jak chwili, gdy je urządzamy. Przyczyny zmian aranżacyjnych bywają różne. Przeobrażenia wnętrza wymaga chociażby pojawienie się dziecka. Kupując meble, ale i dodatki zadbajmy o to, by nie stwarzały zbyt wielkich problemów, gdy zapragniemy wprowadzić pewne zmiany. Postawmy więc na uniwersalność tkanin, kolorów oraz wzorów mebli. Z łatwością dokupimy do nich kolejne elementy, nawet jeżeli nie będą pochodziły z tej samej kolekcji czy marki. 
 
Pewne zmiany zachodzą w mieszkaniu również w ciągu dnia. W małych mieszkaniach niektóre pomieszczenia spełniają kilka funkcji. W przypadku kawalerki jedno pomieszczenie jest jednocześnie sypialnią, pokojem dziennym, gościnnym, a nawet miejscem do pracy. Bez względu na funkcję, którą w danym momencie pełni dane wnętrze, powinno zachowywać swój charakter. Meble powinny dać się łatwo przestawić. Nie mogą być zbyt ciężkie i skomplikowane w użytkowaniu. Wyobraźmy sobie sytuację, w której pół godziny rozkładamy kanapę do spania albo musimy codziennie przesunąć niezwykle ciężki stół, żeby stworzyć sobie miejsce do pracy. Rozważmy również takie kwestie w momencie zakupu danego mebla. 

 

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *