Wydaje się, że wybór krzesła nie należy do najtrudniejszych decyzji zakupowych. Zdecydowana większość kupujących podejmie ja kierując się ceną danego modelu oraz jego wyglądem. Są to oczywiście bardzo ważne kryteria wyboru i nie sposób ich pominąć. Jednak istnieje kwestia o wiele ważniejsza, o której bardzo często zapominamy. Jest nią wygoda, a co za tym idzie zadbanie o nasze zdrowie.
 
Krzesła do salonu lub jadalni. Wygoda czy moda?
Panuje powszechna opinia, że krzesła do salonu czy jadalni nie muszą być wyjątkowo komfortowe. Należy oczywiście zadbać o to, aby siedzisko znajdowało się na odpowiedniej wysokości i aby osoba korzystająca z krzesła nie zapadała się zbyt głęboko.  Nie poleca się krzeseł z podłokietnikami, gdyż są zbędne, a czasami wręcz niewygodne.  Wymaga się, aby krzesła tego typu były na tyle wygodne, by bez większego wysiłku dało się na nich swobodnie usiedzieć nawet kilka godzin np. podczas rodzinnych uroczystości czy spotkań towarzyskich. 
 
Zwykłe krzesło biurowe i jego wady
Zupełnie inne powinno być nasze podejście do krzeseł biurowych, które stanowią, jeden z podstawowych elementów stanowiska pracy. Ich wygląd i cena rzeczywiście powinna zejść na dalszy plan. Krzesło biurowe musi być przede wszystkim ergonomiczne. 
Trzeba zdawać sobie sprawę, że niewłaściwie dobrane krzesło powoduje różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne od bólu głowy, karku, przez bóle barków po poważne problemy związane z kręgosłupem. Zwykłe krzesło biurowe w żaden sposób nie dopasuje się do naszej sylwetki. Powoduje również pasywność w trakcie siedzenia. Jego użytkownik, musi się do niego dostosować. W mięśnie pleców są przeciążane, podnosi się nacisk na biodra, a siedzisko naciska od spodu na ważne tętnice nóg. Takie krzesło naprawdę nie służy naszemu zdrowiu, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że spędzamy na nim wiele godzin. 
 
Cechy krzeseł ergonomicznych
Nowoczesne fotele biurowe maja te przewagę nad zwykłymi krzesłami, że same dostosują się do naszego wzrostu, wagi oraz sylwetki. Wystarczy, że na nich usiądziemy wygodnie, oprzemy się, a fotel ułoży się w ten sposób, aby nasza pozycja była nie tylko wygodna, ale i optymalna dla zdrowia kręgosłupa. Co więcej, najnowsze modele posiadają specjalny system VMS, który polega na wielowymiarowych ruchach siedziska, co również jest korzystne dla kręgosłupa. Oczywiście to przykłady foteli z najwyższej półki. 
Jednak również segmencie średnich cen znajdziemy fotele ergonomiczne spełniające wszelkie normy.  Wystarczy, że zwrócimy uwagę na kilka podstawowych kwestii. Dobry fotel biurowy to fotel obrotowy. Najlepiej jeżeli wykonuje pełen obrót wokół własnej osi. 
 
Niezwykle istotna jest możliwość regulacji i to w kilku wymiarach. Regulacja powinna dotyczyć:
– wysokości siedziska,
– oparcia,
– podłokietników,
– zagłówka,
– podpory odcinka lędźwiowego. 
Specjalna podpora newralgicznego odcinka lędźwiowego jest niezbędna, bo ta właśnie część kręgosłupa jest najmocniej obciążona przy siedzeniu. Aby podpora spełniała dobrze swoją funkcję musi być we właściwym miejscu i powinna oddziaływać z właściwą siłą.  Stąd tak ważna jest jej regulacja. 

 

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *