Nie ma chyba mebla, który bardziej kojarzyłby się z wygodą i relaksem, niż miękki fotel. Myśląc o fotelu od razu wyobrażamy sobie odpoczynek  pod przytulnym kocem, z książką w ręku i kubkiem gorącej kawy lub herbaty na stoliku obok. Fotel doskonale nadaje się do salonu lub pokoju dziennego, stanowiąc jeden z podstawowych elementów strefy wypoczynkowej. Bez względu na aranżację wnętrza, z pewnością znajdziemy taki, który idealnie dopasuje się do reszty wystroju. Producenci mebli i firmy meblowe oferują dziś bowiem zarówno fotele do klasycznych , tradycyjnie urządzonych wnętrz, jak i modele niezwykle nowoczesne. Problemem może okazać się jedynie brak wystarczającej przestrzeni. Fotel wymaga bowiem sporo dodatkowego miejsca.  Wcześniej czy później pojawiają się również dylematy związane z jego wyglądem i stylem. 
Nowoczesność w modzie
Fotele w wersji nowoczesnej pojawiają się w salonach w komplecie z sofami. Wcale jednak nie musi tak być. Fotel może stanowić zupełnie odrębny aranżacyjnie mebel. Stanowi wówczas niezwykle ciekawy i charakterystyczny akcent. Zaskakująca może być jego forma, kolorystyka, czy faktura użytej tapicerki. Aranżacja pokoju nowoczesnego w znacznej mierze opiera się na kontrastach, zaskakujących połączeniach. Nikogo nie zdziwi więc nowoczesna, prosta, biała  kanapa zestawiona z krwistoczerwonym fotelem albo fotelem typu „uszak” obitym tkaniną w łowickie wzory. Im bardziej zaskakująco tym lepiej. Nowoczesne wnętrza to przede wszystkim  wnętrza minimalistyczne. Ich prostotę przełamuje się zazwyczaj jednym charakterystycznym elementem. Fotel doskonale może spełnić to zadanie. 
 
Fotele są niezwykle popularne. Wiele z nich stało się klasykami designu. Przykładami mogą być fotel Barcelona projektu Ludwiga Mies van der Rohe’a stworzony na wystawę w Barcelonie w 1929 roku, fotel Lounge chair z wygodnym podnóżkiem, projektu Ray i Charlsa Eams’ów  z roku 1955, czy fotele Egg i Swan autorstwa Duńczyka Arne Jacobsona z roku 1958. Liczba replik tych foteli wyprodukowanych do dziś i tworzonych w dalszym ciągu mówi sama za siebie. Czy Polacy mają swój udział w historii „fotelowego” designu? Oczywiście, że tak. Projekt polskiego twórcy Romana Modzelewskiego z roku 1958 został niedawno przywrócony do produkcji i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. 
 
Ponadczasowa klasyka
Fotel  może mieć również wcielenie klasyczne. Ze stylem klasycznym najbardziej kojarzy się tradycyjny fotel „uszak” albo fotel z oparciem w kształcie medalionu. Nowoczesną klasykę reprezentują z pewnością również fotele kojarzące z wnętrzami zaaranżowanymi w stylu francuskim lub nowojorskim. Co oznacza klasyka w przypadku takich foteli? Przede wszystkim przyjemną dla oka formę i wielkość, piękną tapicerkę oraz… wygodę. Taki fotel nie jest jedynie meblem, jednym z elementów aranżacji wnętrz.  Czasami to interesujące dzieła sztuki. Pisząc o fotelach klasycznych trudno nie wspomnieć o fotelach bujanych, klubowych czy pikowanych charlestonach. Klasyczne fotele spotkamy najczęściej w komplecie z sofą. Bardzo często w tej samej stylistyce występują również krzesła do jadalni. 

 

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *