Praca biurowa to w opinii wielu osób jeden z najlżejszych pod względem fizycznym rodzajów wykonywanych zajęć. Wymaga, co prawda dużego wysiłku umysłowego, jednak dla naszego zdrowia nie jest tak obciążająca, jak praca fizyczna.  Okazuje się jednak, że praca w biurze pociąga za sobą pewne zdrowotne konsekwencje. Zwłaszcza te związane z obciążeniami kręgosłupa. 
Wykonując zajęcia biurowe przyjmujemy zazwyczaj pozycję siedzącą, bardzo często jest to praca wykonywana przy komputerze.  Skoro pozycji siedzącej nie da się w żaden sposób uniknąć, warto zadbać o podstawowe zasady ergonomii, które pozwolą nam chronić nasz kręgosłup przed obciążeniami. 
Odpowiednie dopasowanie siedziska
Jednym z podstawowych kryteriów, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze krzesła biurowego jest odpowiednie dopasowanie jego siedziska.  Ta kwestia może być rozpatrywana z dwóch różnych punktów widzenia. Po pierwsze siedzisko powinno szybko i łatwo dopasowywać się do naszej sylwetki. Po drugie zaś do rodzaju wykonywanej przez nas pracy. Tylko wówczas możemy mówić, że krzesło jest właściwe.  
 
Kręgosłup wygięty w kształt litery „S” to pozycja dla niego optymalna.  Jego obciążenie jest wówczas zdecydowanie mniejsze.  Ergonomiczne krzesło biurowe zapewnia naszym plecom właśnie taką pozycję. Mam jeszcze jedną, niewątpliwą zaletę, a mianowicie poprawia krążenie krwi w udach. 
 
Na rynku są już dostępne rozwiązania, które pozwalają na dopasowanie fotela biurowego do każdego użytkownika.  Stwierdzenie, że dobre krzesło biurowe jest dla swojego użytkownika najlepszym doradcą w kwestii odpowiedniej pozycji siedzącej wcale nie jest przesadne.  Coraz bardziej popularne stają się modele wymuszające na nas niejako przyjęcie odpowiedniej postawy.  Nie trzeba ich przy tym w żaden szczególny sposób regulować.  Dzięki takim krzesłom nawet wielogodzinna praca siedząca nie powoduje zmęczenia. Odciążony zostaje nie tylko kręgosłup, ale również mięśnie ud, miednicy i bioder. 
 
Właściwa higiena pracy
Praca biurowa bez krótkich przerw staje się niezwykle uciążliwa. Chodzi zarówno o nasz umysł, jak i zmęczenie fizyczne. Nie możemy być skupieni  tylko i wyłącznie na swoich obowiązkach, zapominając o relaksie i odprężeniu.  W trakcie przerw pomyślmy o ćwiczeniach rozciągających. Przyczynią się one do odciążenia mięśni  i stawów.  Starajmy się też tak często, jak to możliwe zmieniać pozycję w czasie pracy. Właściwa higiena pracy, chociaż wymaga od nas oderwania się na chwilę od swoich obowiązków, zwiększa naszą efektywność. 
 
Ważne cechy fotela biurowego
Spośród ważnych cech krzeseł biurowych z pewnością warto wymienić wysokiej klasy podłokietniki. Na rynku dostępne są modele, w których istnieje możliwość regulacji podłokietników. Warto w nie zainwestować.  Kolejny istotny element fotela biurowego to oparcie. Zapewnijmy sobie takie, które umożliwia nie tylko regulację wysokości, ale i odchylenia pleców.  Wybierając siedzisko, poza dopasowaniem należy pamiętać o jego właściwej szerokości i głębokości.  W przeciwnym wypadku krzesło nie będzie wygodne. 

 

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *